company logo

PDF Drukuj Email

Początki działalności Koła Pszczelarzy w Szynwałdzie sięgają 1985 roku. Pszczelarze, którzy należeli do Koła Skrzyszów wystąpili z niego zakładając swoje Koło Szynwałd. Prezesem wybrany został Stanisław Kantor, a sekretarzem Kazimierz Antosz. Koło według ustnych przekazów działało samodzielnie do 1990r., kiedy to zawiesiło swoją działalność.

Cztery lata później, w 1994r.  zostało reaktywowane.18 grudnia z inicjatywy Stanisława Kantora zostało zwołane zebranie pszczelarzy, którzy posiadali pasieki na terenie wsi Szynwałd. W zebraniu udział wzięło trzynastu pszczelarzy. Celem zebrania było wznowienie działalności Koła Pszczelarzy Szynwałd. Spośród zebranych wybrany został Zarząd Koła. Prezesem wybrano Leszka Bodziocha, sekretarzem Edwarda Szinke, skarbnikiem Franciszka Robaka.

Zebrani zobowiązali wybrany Zarząd Koła do przygotowania dokumentacji celem powiadomienia Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Tarnowie i Wójta Gminy Skrzyszów o wznowieniu działalności Koła Pszczelarzy Szynwałd. Jednocześnie wyznaczono termin następnego zebrania na dzień 22 stycznia 1995r.

Wtedy też w ramach swojej działalności Koło organizowało we własnym zakresie  liczne szkolenia, na które zapraszano wykwalifikowaną kadrę wykładowczą, organizowano wycieczki, rozprowadzano pośród własnych członków słoiki na miód, cukier do podkarmiania rodzin pszczelich oraz lekarstwa do walki z chorobami pszczół. Korzystano również z programu wsparcia pszczelarzy z ARR.

Zabrania członków Koła odbywały się średnio raz na kwartał. Liczba członków niemal co roku ulegała zmianie, przybywali nowi pszczelarze z sąsiednich miejscowości tj; Zalasowa, Skrzyszów, Pogórska Wola, Łękawica, Ładna oraz Tarnów. Kilku członków koła odeszło do wieczności. Średnia liczba członków koła to 20 osób.

Co cztery lata odbywały się zebrania sprawozdawczo-wyborcze, na których to wybierano Zarząd Koła i Komisje Rewizyjną.

W miesiącu listopadzie 2011 r. Prezes Koła Szynwałd został wybrany Prezesem Pogórskiego Związku Pszczelarzy w Tarnowie.

W 2012r. Koło Pszczelarzy Szynwałd ponownie połączyło się z Kołem Skrzyszów i tak działało do końca 2013r.

W dniu 2 luty 2014 r. w budynku Pogórskiego Związku Pszczelarzy w Tarnowie odbyło się spotkanie 19 członków dawnego Koła Szynwałd.

Spotkanie „zagaił” prezes Pogórskiego Związku Pszczelarzy kol. Leszek Bodzioch.  Zapoznał uczestników spotkania z problemami pszczelarzy z naszego regionu.  Nawiązał również do głosów z sali osób niezadowolonych z przynależności do Koła w Skrzyszowie.  Postanowiono reaktywować po raz kolejny Koło Pszczelarzy w Szynwałdzie.  Pomysł został poddany pod głosowanie,  wszyscy obecni opowiedzieli się jednomyślnie za  jego reaktywacją.

Spośród zebranych wybrany został Zarząd Koła .

Prezes koła: Andrzej Stańczyk

Vice prezes: Wiesław Wiatr

Skarbnik: Jerzy Hebda

Sekretarz: Franciszek Robak

Członek zarządu: Jakub Kołodziej

Obecnie koło liczy 26 członków.

Poprawiony: środa, 04 lutego 2015 20:54
 

My na Facebook'u

Licznik wizyt

.............................. [+/-]
Dzisiaj:
Wczoraj:
Przedwczoraj:
40
73
79

-6

Wizyt łącznie:
: 200 512Właściciel strony nie wyraża zgody na kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie zdjęć bez jego zgody.   Stworzone dzięki stTX.